Pavol Fukatsch

| Class of 2017 |
23.október 2019 | Ivona Mičeková

 

Pavol Fukatsch skončil svoje štúdium na BISLA pred dvomi rokmi. Po BISLA strávil semester na prestížnej škole Science Po v Paríži a aktuálne sa chystá na štátnice na Karlovej Univerzite v Prahe.  V rozhovore nám prezradil ako si spomína na svoje štúdium na BISLA, v čom sú podľa neho tieto dve školy podobné a akým iným zaujímavým veciam sa vo svojom živote venuje.

-Čomu sa aktuálne v živote venuješ, Pavol?

Aktuálne píšem diplomovú prácu a chystám sa na štátnice na Univerzite Karlovej. Okrem toho pracujem na Ministerstve vnitra ČR ako analytik na sekcii eGovernment. Stále sa venujem aj Students For Liberty, tento rok sa snažím veci trochu posunúť v Poľsku a Maďarsku, kde naše lokálne organizácie nie sú až také aktívne, ako by mohli byť. Okrem toho som celkom prišiel na chuť “rabovaniu” pražských antikvariátov, tak čítam všetko čo som si chcel prečítať, len som na to za posledné roky nemal až toľko čas a kľud.

 

-Ako by si opísal svoje pôsobenie v neziskovej organizácii Students for Liberty, ktorej si súčasťou?

Výborne a to z viacerých dôvodov. Prvým dôvodom je určite fakt, že SFL je globálnou sieťou lokálnych decentralizovaných organizácií, čo v preklade znamená, že skoro kamkoľvek prídem, tak niekoho poznám. Toto mi pomohlo, aj keď som išiel na Erazmus do Tilburgu, aj do Paríža. Je praktické mať zázemie aj v zahraničí. Okrem toho je SFL super organizácia v tom, že lokálnym skupinám a lídrom dáva slobodu v tom, čo robia, ak to nejde proti zopár základným princípom fungovania. Toto oceňujem asi najviac, lebo keď som sa v roku 2015 hlásil do SFL programu pre lokálnych koordinátorov, tak u nás lokálna skupina neexistovala a ja som bol prvý koordinátor na Slovensku. Mal som slobodu budovať svoj vlastný projekt od základov a neustále sa učiť na vlastných chybách. Keď tak spätne reflektujem, tak je fascinujúce, ako sme vlastne vznikli, akých ľudí som popri tom spoznal, koľko zážitkov si vytvoril a akých kamarátov našiel v podobe mojich kolegov- spoluzakladateľov. Taktiež je pre mňa fascinujúce teraz chodiť na naše eventy a uvedomiť si, ako si SFL na Slovensku žije už vlastným životom vďaka schopnej generácií nových ľudí. Zároveň organizovaním konferencií a prednášiek som si neskutočne rozšíril obzory aj mimo svojich primárnych záujmov. SFL je taktiež skvelá organizácia v tom, aká panuje organizačná kultúra vo vnútri, žiadne politikárčenie, mocenské záujmy a arogantná hierarchická byrokracia, ale kamarátstvo a vzájomný záujem navzájom sa zlepšovať. Toto je ďaľšia vec. SFL investuje enormné množstvo prostriedkov do rozvoja svojich lídrov, čo mi umožnilo niekoľkokrát sa zúčastniť top100 leadership retreat pre najlepších 100 SFL lídrov z Európy v Nemecku alebo cestovať na konferencie v Amsterdame, Sarajeve alebo Belehrade, ktoré organizovali práve lokálne skupiny tam pôsobiace.

 

-Ako hodnotíš svoje štúdium na Sciences Po?

Ako keby Alica skočila do diery, ale v tej diere nebol kocúr a Wonderland ale nádherné mesto menom Paríž a solídne intelektuálne vyžitie. Okrem toho ale aj extrémne veľa učenia. Fakt veľa. Občas si robím srandu, že som sa prvýkrát v živote musel fakt učiť. Semester na Sciences Po bol pre mňa tak trochu splnený sen, lebo som mal vždy ambíciu študovať v zahraničí na elitnej škole. Vyučujúci, spolužiaci a eventy organizované školou teda za mňa určite 10 bodov z 10.

 

-Ako si spomínaš na svoje štúdium na BISLA?

Skvele, fakt som si to užil a BISLA mi dala vynikajúci základ do ďalšieho štúdia a aj práce. Mal som asi šťastie na výborných spolužiakov, s niektorými sa doteraz s radosťou pravidelne stretávam. Bude to znieť absurdne, ale až BISLA ma naučila rozmýšľať. Niekedy ma až spätne mrzí, že som to, čo BISLA ponúka nevyužil úplne naplno. Ale možno je to len môj subjektívny pocit. Okrem spolužiakov musím spomenúť aj vyučujúcich, ktorý sa nám venovali naplno. S inými školami na Slovensku alebo aj v ČR sa BISLA podľa mňa ani nedá porovnávať, čo sa týka prístupu k študentom. Bol pre mňa šok, chodiť na prednášky kde sa tiesni 60 študentov. Študentský život na BISLE bol taktiež super, doteraz rád spomínam napríklad na filmové večery.

 

-V čom sú podľa teba Sciences Po a BISLA podobné?

V mnohom. Napríklad v prístupe vyučujúceho k študentovi. Ďalej v štýle výuky, ktorá je skor zameraná na písanie prác, riešenie problémov ako na strojové memorovanie dát o európskej poľnohospodárskej alebo monetárnej politike.

 

-Čo by si odkázal budúcim študentom na BISLA?

Nebuďte intelektuálne lenivý, nebojte sa pravidelne narúšať patterny svojho zmýšľania čítaním veľkých filozofických diel. Neponáhľajte sa do práce, v tom má náš pán rektor úplnú pravdu. Teraz máte príležitosť najviac sa rozvíjať, tak ju využite. Zapájajte sa do študentských organizácií, ktoré vás zaujímajú alebo si založte vlastnú. Naučíte sa veľa praktických vecí a lepšie spoznáte sami seba, čo vám následne pomôže pri výbere magistra alebo práce. Zároveň si tým získate mnoho cenných kontaktov.

 

-Aké sú tvoje sny a plány do budúcna?

Nevedel som, že toto je pohovor do práce. Ale nie, môj ultimátny sen je aby raz všetci ľudia na planéte žili v slobode a bohatstve. Moje plány do budúcna sú dokončiť UK, skúsiť si prácu v rôznych oblastiach, ktoré ma zaujímajú. Následne si vybrať jednu, ktorá dáva najväčší zmysel a v nej pokračovať a venovať jej 110% aby som v nej bol nadpriemerne dobrý.