Barbara Kelemen

Barbara Kelemen pred pár rokmi ukončila štúdium na BISLA. Aktuálne pôsobí v Medzinárodnom Inštitúte pre Strategické Štúdiá (IISS) v Londýne a dokončuje svoje štúdium na London School of Economics and Political Science. Barbara píše, že štúdium na našej škole bolo pre ňu osudové rozhodnutie spojené s praktickými faktormi a náhodou. Ako jednu z mnohých vecí si váži slobodu objavovania, ktorú jej BISLA ponúkla.

-Čomu sa aktuálne v živote venuješ, Barbara?

Momentálne sa naplno venujem práci v Medzinárodnom Inštitúte pre Strategické Štúdia (IISS) v Londýne a s ňou spojené povinnosti. Podieľam sa na zaujímavom projekte zameranom na Čínsku zahraničnú politiku vo vzťahu k intervencii a popri tom pracujem na vlastnom projekte, ktorý sa zaoberá terorizmom v Číne a proti-teroristickou spoluprácou s Pakistanom.

Ak zrovna s niekým nerobím interview, tak sa snažím učiť keďže ma stále čakajú posledné skúšky a diplomová práca. LSE od nás požaduje archívny výskum takže voľné dni trávim pripravovaním zoznamu dokumentov, ktoré budem musieť preskúmať v archívoch počas leta. Taktiež ma čakajú dve konferencie v zahraničí takže okrem pripravovania prezentácii sa momentálne venujem aj aktívnemu bojovaniu s mojim strachom z lietania.

Keďže život v Londýne je naozaj hekticky, voľný čas je tu priam oxymoron. Ak sa však nejaký nájde, väčšinou ho trávim nad knihami (ak nezaspím). Momentálne som objavila skvelú knihu od Hilary Synnotta o vojne v Iraku Bad Days in Basra či klasiku od Michael Howarda The Lessons of History. 

-Spomínaš si na to ako si sa o BISLA dozvedela a prečo si sa práve rozhodla pre štúdium na tejto škole?

Pre mňa to bolo priam osudové rozhodnutie spojené s praktickými faktormi a náhodou. V roku 2014 som mala nastúpiť na Kings College čo sa mi však kvôli rodinným okolnostiam na poslednú chvíľu nepodarilo a musela som ostať na Slovensku. Keďže som bola rozhodnutá študovať v angličtine a BISLA bola jediná škola, ktorá tuto možnosť ponúkala a stále brala študentov, cesta bola jasná. Po interview a navštívení BISLA som bola priam unesená a bola to pre mňa láska na prvý pohlaď.

-Kde viedli tvoje kroky po skončení štúdia?

Do ďalšieho štúdia. Vďaka BISLA som sa v druhom ročníku dostala na semester na univerzitu v Hong Kongu kde som sa neskôr vrátila ako visiting fellow za účelom výskumu pre bakalársku prácu. Keďže som bola rozhodnutá venovať sa bezpečnostným témam i naďalej, našla som skvelý double degree program, ktorý mi umožnil vrátiť sa do Číny a zároveň študovať v Londýne. Prvý rok po Bisle som tým pádom strávila v Číne, čo bola dosť veľká zmena. Avšak, som si istá, že bez Bisly by to bolo oveľa ťažšie.

-Ako s odstupom času hodnotíš štúdium na BISLA? 

Veľmi pozitívne. Pre mňa BISLA vždy bola a navždy ostane jedným z domovov. Prostredie mi umožňovalo objavovať rôzne akademické zakutia a fascinujúce témy. Bolo to skvelé miesto pre otvorenú diskusiu a keby nebolo našich úžasných učiteľov, ktorí sa nás vždy snažili posunúť ďalej, neviem kde by som bola dnes.

Dodnes každému kto sa mi spýta na Bislu nadšene opisujem skvelé priestory, kde sme so spolužiakmi trávili poobedia alebo večere, diskutujúc či už o politike, filozofii alebo jednoduchších témach. Vedenie Bisly bolo vždy otvorene novým nápadom ako zlepšiť štúdium alebo umožniť študentom aby robili to čo ich baví. Nehovoriac o tom, že na Bisle som našla úžasných ľudí s ktorými som dodnes v kontakte a dúfam, že to tak bude navždy.

Musím povedať, že tri roky na Bisle sa u mňa zapísali ako neskutočne skvelé tri roky, ktoré ma pripravili na kariéru a štúdium v zahraničí, no taktiež mi umožnili žiť ako študent so slobodu objavovania a užívania si sveta naokolo.

-Je niečo čo by si odkázala budúcim vysokoškolákom? Odporučila by si im štúdium práve na BISLA?

JEDNOZNAČNE. Ísť na Bislu a zostať na Slovensku bolo pre mňa jedným z najlepších rozhodnutí. Možnosti, ktoré mi BISLA ponúkla a štýlom akým sa venujú študentom sú veľmi ojedinelé a povedala by som, že na Slovenku žiadna alternatíva neexistuje. Mať možnosť malých seminárov a oveľa bližších vzťahov s učiteľmi je veľmi vzácne.

Študentom by som odkázala nech si hlavne užívajú štúdium a objavujú nové veci. Super vec je taktiež mentoring. AmCham ma každý rok mentoringový program, čo je skvelá možnosť pre študentov začať si budovať kontakty.

Nech píšu pre Il Ponte, chodia na debaty a snažia sa čo najviac využiť to čo BISLA ponúka. Život na veľkých univerzitách je úplne iný a nestáva sa často, že by ste mali pre seba celú záhradu, kde sa môžete opaľovať, mať prednášky alebo len tak so spolužiakmi filozofovať pri západe slnka.

Ivona Mičeková | 17.júna 2019